Dodatni grelec vode

Napeljava, varovalke, releji, krmilniki, navigacijske naprave, avtoakustika, ...

Dodatni grelec vode

OdgovorNapisal/-a nevednez dne Po Feb 21, 2011 4:12 pm

Zdravo,

V avto sem zmontiral dodatni grelec vode (kataloška 028 121 145B), ki izgleda takole:
Slika

Notri so privijačene tri grelne svečke. Zraven imam tudi vse ostalo potrebno za montažo.
Sedaj pa imam eno vprašanje. Zadevo krmili motorni računalnik na dveh pinih (mislim da sta to pina 6 in 26-pišem na pamet, ker nimam načrta trenutno pri sebi). Dva signala greta na dvojni rele (dva releje skupaj zalita v ohišje). En rele prižiga eno svečko, drug rele pa dve. Tako da imamo tri stopnje gretja.

V konektor motornega računalnika sem vtaknil dva kabla, vendar na njih ne dobim nikakršne napetosti da bi lahko krmilil rele. Zato me zanima, če je potrebno mogoče z vag-com vključiti kakšno funkcijo (kot je potrebno npr. aktivirati tempomat)

Donator je imel isti tip motorja (AHU) in isti računalnik (ista kataloška), vendar zadeva v mojemu avtu ne dela. Če je mogoče, bi rad usposobil da bo zadeva zvezana kot original, drugače bom pač naredil svojo regulacijo.
Uporabniški avatar
nevednez
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 779
Pridružen: Pe Feb 16, 2007 3:33 pm
Avto: štirje krogci

Re: Dodatni grelec vode

OdgovorNapisal/-a $küll dne Po Feb 21, 2011 6:22 pm

dej ti najprej te tri grelce v en liter vode, priklopi jih na akumulator, in poglej v kolkem cajtu ti vodo segreje na 60 stopinj.
ko boš ugotovil da ne segrejejo pol kurca nič, se pejdi vozit normalno naprej :D
Uporabniški avatar
$küll
Tabornik
 
Prispevkov: 8833
Pridružen: Sr Jan 25, 2006 3:02 pm
Kraj: Kolombanburg
Avto: Audi 80 competition + ///// Audi 80 CD 5E

Re: Dodatni grelec vode

OdgovorNapisal/-a nevednez dne Po Feb 21, 2011 11:37 pm

sem probal. Zadeva ''kuri'' 58A (cca 700W, merjeno z tokovnimi kleščami, ki so točne)

Pogoji testiranja: Temperatura zunaj -4 do -5 stopinje pod ničlo, enkrat brez gretja, enkrat z gretjem, vožnja max 1500obratov

Brez dod. gretja: Iz ventilacije začne toplo pihati po 9-10km-da je temp. motorja prišla na 70stopinj
Z dod. gretjem: Mlačno začne pihati po cca 1,5km, toplo piha po 4km (temp. motorja na 70stopinj)

Vžgan avto stoji na mestu:

brez gretja rabi 22 minut da pride temp. motorja do 70stopinj
z gretjem rabi 8 minut da se segreje do 70stopinj

Nekaj efekta je.

Imam še eno vprašanje:
Ali paše 150A alternator od sharana VR6-slika spodaj (oziroma kateri 150A bi pasal) na TDI motor iz golfa3 (AHU)

Slika
Uporabniški avatar
nevednez
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 779
Pridružen: Pe Feb 16, 2007 3:33 pm
Avto: štirje krogci

Re: Dodatni grelec vode

OdgovorNapisal/-a $küll dne To Feb 22, 2011 1:14 am

probaj jih dejansko dat v vodo, jaz sem imel dve take doma, sem probal, in je blo vseskupaj enako 0.
Uporabniški avatar
$küll
Tabornik
 
Prispevkov: 8833
Pridružen: Sr Jan 25, 2006 3:02 pm
Kraj: Kolombanburg
Avto: Audi 80 competition + ///// Audi 80 CD 5E

Re: Dodatni grelec vode

OdgovorNapisal/-a nevednez dne To Feb 22, 2011 1:01 pm

skull, kaj dejanski test na avtu ne šteje?

Če jih daš v kanto vode je zadeva takšna... grelna svečka se greje na 1100 stopinj (na zraku). Če daš svečke v stoječo vodo, ti okoli svečke voda vre. Ker je površina grelne svečke majhna, temperatura pa velika vode neposredno okoli svečke pa dosega temperature da voda VRE, voda pa slabo sama kroži v kanti. mešaj vodo zraven, da ti ne bo grela okoli grelnih svečk pa boš videl da se bo voda hitro segrela :)

Je pa še nekaj... jaz sem originalne grelne svečke vrgel ven, in notri dal grelne svečke od FIATa (ki imajo pravtako dodatno gretje vode, svečke pa imajo daljšo svečo-to mislim del svečke ki greje, bolje grejejo ker so močnejše (OEM varijanta ''kuri'' 16,8A, omenjene ''fiatove'' pa kurijo 19,4A, kar prinese razliko 2,6A po komadu in po enačbi moč=tok x napetost to preračunano pri 12V da večjo moč za dobrih 30W po svečki, krat 3 = ~90W več , pa tudi 10€ po komadu so cenejše od OEM varijante, proizvajalec obeh je pa BERU) Tok obeh pa sem meril pri 12V, obe svečke so bile nove.

Zadeva funkcionira. In je efekt. Že logika to pove, da 700W mora vodo zagreti.

Rad bi samo usposobil (če je mogoče) originalno regulacijo, če ne, bom pač naredil svojo, ni to neka umetnost, vendar še se da, bi raje imel kot je bilo original.

Trenutno imam za test narejeno regulacijo na AVR testni plošči, zadeva dela po original parametrih (avto mora biti prižgan, segrevanje hladilne tekočine do 70stopinj, meri napetost na aku-ju, če ta pade zaradi povečane porabe, ali ker alternator ne more dovolj polniti) začene izklapljati grelne svečke (najprej eno, če ne zadostuje izklopi dve, ali pa vse tri) Zraven pa sem še dodal, da greje samo, če je zunanja temp. pod 10stopinj in da se zadeva izklopi če vklopiš klimo (zaradi alternatorja, ker drugače bi prišlo do preobremenitve)
Uporabniški avatar
nevednez
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 779
Pridružen: Pe Feb 16, 2007 3:33 pm
Avto: štirje krogci

Re: Dodatni grelec vode

OdgovorNapisal/-a Gloga dne To Feb 22, 2011 2:58 pm

Ze nekj casa razmisljam o neki drugi varjanti, tudi grelec, samo je nacin montaze malce rizicen.
Kaj pa tole, bi slo na 1.8 stari blok in kako bi zvezal da nebi laufalo preko racunalnika?
Oh Nein, die Manta's!
Uporabniški avatar
Gloga
Blazen na cvick
 
Prispevkov: 5239
Pridružen: Sr Feb 01, 2006 3:22 am
Kraj: Scheraunitz
Avto: '97 Henri Lloyd Yachting

Re: Dodatni grelec vode

OdgovorNapisal/-a nevednez dne To Feb 22, 2011 3:56 pm

gloga, bi šlo. Tole pride montirano namesto flančne na glavi, gor pa pride cev, ki gre v kabino na kilerček gretja. Upam da veš katero flančno mislim :) . V originalu je tam plastična flančna, dvojka dizel (ki ''lavfa'' na ZE1) pa vem da je imela alu-flančno in notri temp. senzor.
Uporabniški avatar
nevednez
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 779
Pridružen: Pe Feb 16, 2007 3:33 pm
Avto: štirje krogci

Re: Dodatni grelec vode

OdgovorNapisal/-a apokalipso dne Po Apr 18, 2011 11:38 pm

Naj podam samo svoje mnenje.Ta varianta z grelnimi svečami se mi ne zdi ravno posrečena in mislim,da se je ne splača pogrevati.Zadeva namreč ni efikasna in ne daje komforta,ki ga nudi dodatni grelec na d2 gorivo,ki vozilo in motor že pred zagonom ogreje na cca 60 stopinj in mu s tem močno podaljša življensko dobo,kabina pa je ogreta že pred našim prihodom.Jaz ga imam tako v toledotu kot v avdiju (kjer še resnici na ljubo ni dokončno zmontiran).Moram pa potrditi,da mi je v toledotu dajal več ugodja kot klima in ga ne zamenjam s klimo.Lahko si samo zamisliš,da se iz prijetnega toplega stanovanja pri -10 tih stopinjah skozi mraz spakiraš v leden,ali pa že v topel avto,ko zunaj vse škriplje od mraza.Že koj prvo štoparko lahko pobereš,pa se kmalu začne slačit,ker ji je toplo :lol: :lol:
Uporabniški avatar
apokalipso
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 1623
Pridružen: Sr Feb 17, 2010 4:00 pm

Re: Dodatni grelec vode

OdgovorNapisal/-a Gloga dne To Apr 19, 2011 1:28 am

Lahko kaj vec o tem grelcu na d2 gorivo? Sam sem razmisljal o skandinavski varianti grelca motorja, ki se priklopi na strom. Baje ima to gor zelo velik avtov, se posebej, ker so gor temperature dost nizje pozimi kot pa pri nas. Da zadeva precej podaljsa delovno dobo motorja, niti nebi.
Samo mi ni vsec mesto montaze - odstrani se cep za zasilno raztezanje vode na bloku, no vsaj pri tisti firmi ko sem jaz gledal je tako.
Mi pa malce dela problem tudi parking, ker si ne morem glih stromkabel potegnt iz prvega stuka cez parking.
Oh Nein, die Manta's!
Uporabniški avatar
Gloga
Blazen na cvick
 
Prispevkov: 5239
Pridružen: Sr Feb 01, 2006 3:22 am
Kraj: Scheraunitz
Avto: '97 Henri Lloyd Yachting

Re: Dodatni grelec vode

OdgovorNapisal/-a nevednez dne To Apr 19, 2011 9:02 am

apokalipso napisal/-a:...Ta varianta z grelnimi svečami se mi ne zdi ravno posrečena in mislim,da se je ne splača pogrevati.Zadeva namreč ni efikasna in ne daje komforta ki ga nudi dodatni grelec na d2 gorivo...


v primerjavi z webasto grelcem res ni efikasna, samo, tole ima moč cca 700W, Webasto grelec pa... 4-5kW. Namen je bil skrajšati čas, ko začne avto greti in to sem tudi dosegel. Pa tudi cenovno ni mogoče primerjati webasta in tegale.

Ker original regulacije nisem usposobil (preko motornega računalnika), sem si naredil svojo, ki pa dela še boljše :)
Sicer pa... če je prej avto rabil 10km, z dodatnim gretjem pa rabi 4 km da temp. prileze do 70stopinj pri isti vožnji in zunanji tempreraturi, potem jaz sklepam, da zadeva deluje.

Sicer pa kakor kdo, jaz sem zadovoljen :D
Uporabniški avatar
nevednez
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 779
Pridružen: Pe Feb 16, 2007 3:33 pm
Avto: štirje krogci

Re: Dodatni grelec vode

OdgovorNapisal/-a apokalipso dne To Apr 19, 2011 11:41 am

Ni kaj,vsekakor imaš prav,ne oporekam nič.Takšno gretje na grelne sveče konec koncev ne stane nič,če si en mal iznajdljiv.O iskoristku pa,ja je zelo majhen.Je pa bolje tič kot nič :D .Lahko pa si linijsko dogradiš še eno alu cev z nekaj svečkami,pa boš kmalu presegel mejo sposobnosti altenatorja.

Vebasto grelec je res strošek,ki pa ga počasi,a vztrajno dobivaš nazaj,če imaš namen imeti vozilo dlje časa.Sicer pa se itak da prestavljat v druga vozila.Poraba goriva grelca pa je tako mala,da ni omembe vredna.Sploh če upoštevamo,da največje poškodbe motor doživlja ob hladnih zagonih,ko olje počasi in težko pride naokrog.Da o tem,da vstopiš v topel avto sploh ne govorim,kar je navsezadnje cilj dodatnega ogrevanja,mar ne? Pa tudi zagon motorja je v najboljših pogojih,četudi je slabši akomulator,ali motor en mal že zdihan :lol:
Jaz sem teh grelcev vgradil v veliko avtomobilov,tudi v bencince,ki se dosti prej segrejejo kot dizli in lastniki so nadvse navdušeni.
Sam imam v toledotu programsko uro,kjer nastaviš več različnih časov.Pri istopu iz vozila moraš le sprožiti uro.
Za audija pa imam daljinca,ki pošlje signal do 800m daleč in prejme tudi potrdilo,ali se je grelec vključil ali ne.Vendar montaža kot sem omenil še ni končana :(
Uporabniški avatar
apokalipso
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 1623
Pridružen: Sr Feb 17, 2010 4:00 pm

Re: Dodatni grelec vode

OdgovorNapisal/-a Ježek dne To Apr 19, 2011 8:50 pm

Slika

Tole je od lani iz Švedske. Gor imajo skoraj vsi parkingi, še tisti pred trgovinami takšne omarice z vtičnicami. Avtomobili zgledajo pa kot sesalci, ker ima vsak par metrov kabla izpod havbe. :)

Znanec ima baje v golfu 6 že tovarniško vgrajen grelec, ki ga upravlja prek mobitela.
Stuck back in time..
Uporabniški avatar
Ježek
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 1459
Pridružen: To Jan 04, 2011 11:54 pm
Kraj: Velenje
Avto: Mk1

Re: Dodatni grelec vode

OdgovorNapisal/-a Gloga dne To Apr 19, 2011 10:36 pm

To je to, kar sem jaz imel v mislih.
Za pozimi je to super varianta, poceni in ucinkovito. Sama naprava stane okoli 100eur, ki ti segreje vodo motorja nekje na 70°c, tako da ubistvu sredi arkticne zime nimas mrzlega zagona motorja.
Za nekaj doplacila pa je na voljo se ventilator kabine, ki ti neodvisno od elektronike avta, segreje kabino.
Oh Nein, die Manta's!
Uporabniški avatar
Gloga
Blazen na cvick
 
Prispevkov: 5239
Pridružen: Sr Feb 01, 2006 3:22 am
Kraj: Scheraunitz
Avto: '97 Henri Lloyd Yachting

Re: Dodatni grelec vode

OdgovorNapisal/-a cheff dne Ne Maj 29, 2011 6:20 pm

Nevednez, kako pa ugotoviš, če dela ta grelec oz. kdaj se vklopi?

Jaz mam na golfu to, ampak se mi pozimi predolgo segreva. Možno je, da so svečke hin?
Kupim oldruknbatnfilterklemungo.
Uporabniški avatar
cheff
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 1028
Pridružen: Po Nov 03, 2008 11:04 pm
Kraj: Benedikt
Avto: SLK

Re: Dodatni grelec vode

OdgovorNapisal/-a piko dne Ne Maj 29, 2011 9:38 pm

vse lepo in prav, dokler stima. Poznam pa primer, ko je Mercedesov Unimog zgorel do neprepoznavnosti zaradi električnega grelca vode. Pozimi, v času zimske službe, pred delavnico. Menda je bila stvar original, prvovgradnja.
Uporabniški avatar
piko
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 581
Pridružen: Ne Jan 17, 2010 1:50 pm
Kraj: žiri
Avto: MB C220cdi, VW Scirocco II

Re: Dodatni grelec vode

OdgovorNapisal/-a nevednez dne Po Maj 30, 2011 8:44 am

cheff napisal/-a:Nevednez, kako pa ugotoviš, če dela ta grelec oz. kdaj se vklopi?

Jaz mam na golfu to, ampak se mi pozimi predolgo segreva. Možno je, da so svečke hin?


Možno da so grelne svečke hin. Preizkusi jih. Načinov je več, tole je eden on jih: 12V ''fazenbrifer'' oziroma 12V preizkušelalec napetosti ali kakorkoli se že imenuje :), en konec na + klemo akumolatorja, krugi konec na ''+'' kontakt grelne svečke, če zasveti, je grelna svečka dobra. Če nimaš 12V fazenbriferja, lahko uporabiš avtomobilsko žarnico (npr. 5W od pozicijskih luči)

Preveri še, v kakšnem stanju so kontakti, ki so nataknjeni na svečke. Moji so bili v slabem stanju (zapaljeni kontakti in napokano ohišje), sem jih menjal z novimi.
Uporabniški avatar
nevednez
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 779
Pridružen: Pe Feb 16, 2007 3:33 pm
Avto: štirje krogci

Re: Dodatni grelec vode

OdgovorNapisal/-a cheff dne Po Maj 30, 2011 11:40 am

Ok, pa je pogojeno z zunajo temeperaturo kdaj se vklopijo?
Kupim oldruknbatnfilterklemungo.
Uporabniški avatar
cheff
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 1028
Pridružen: Po Nov 03, 2008 11:04 pm
Kraj: Benedikt
Avto: SLK

Re: Dodatni grelec vode

OdgovorNapisal/-a nevednez dne Po Maj 30, 2011 12:43 pm

Verjetno ja. mislim da sem zasledil, da se gretje vklopi samo pri temp. nižji od 5stopinj.

Meni original regulacija ne deluje, zato sem naredil svojo.
Uporabniški avatar
nevednez
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 779
Pridružen: Pe Feb 16, 2007 3:33 pm
Avto: štirje krogci


Vrni se na Elektrika

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov

cron