Kromiranje

Pogovori o materialu (surovine, orodja, načrti, ...) in storitvah (barvanje, peskanje, poliranje, kleparji, ličarji, mehaniki, pooblaščeni servisi, ...)

Kromiranje

OdgovorNapisal/-a Hitri005 dne Sr Jul 01, 2009 11:32 am

Veliko sem že prebral o kromiranju po forumih a nikjer zasledil konkretnih stvari. sicer zanima me katere materiale se da vse kromirat kakšna mora bit podlaga za to vrjetn ni dost sam to da je razmaščena... pa tut kako besedo o ceni me nebi motla...
uglavnem zanima me čim več o tem (imam željo po novem znanju :lol: )
sej veste ne za vsako informacijo se že vnaprej zahvaljujem :)
The Question Is What Is The Question
Uporabniški avatar
Hitri005
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 121
Pridružen: Po Mar 24, 2008 1:48 pm
Kraj: Dolenska
Avto: Ford Focus 1.8tdci, Zastava 101 Special

Re: Kromiranje

OdgovorNapisal/-a Niko dne Sr Jul 01, 2009 2:10 pm

Sedaj je najprej vprašanje kakšno kromiranje točno vas zanima... Poznamo 2-,4-,6-valentni (običajno galvansko kromanje, 6-valentni je sicer menda prepovedan), baje obstaja tudi 3-valentni, trdo kromiranje... ti vsi "delujejo" na principu galvanizacije.
Mislim, da se da plastične dele galvansko kromati tudi tako, da se prej nanese nekakšno grafitno snov, potem se pobakri in nato kromira...

Potem je pa še metalizacija (naparevanje) ta postopek se pogosto uporablja za plastične dele (npr. luči), samo mislim, da se tukaj uporablja aluminij, vendar na koncu zgleda kot krom ...

Včasih kdo zameša, pa za kakšno stvar reče, da je kromana, ampak ni nujno, podoben izgled se doseže tudi z niklanjem.

Kromati se da jekla vseh vrst, rostfrei, medenino, baker, bron, sivo litino, jeklene litine, glede plastike ne vem...

Priprava pa ne vem točno, ker dajem galvanizirat vedno sveže narejene stvari :) drugače pa če je slučajno kakšna rja jo že v naprej zbrusim/spoliram, potem pa potopijo v neko kislino, sperejo z vodo, spet potopijo in sperejo... možnost je tudi, da se speska, potem ko je speskano naj bi se galvaniziralo v roku do 20 ur... če se peska se dobi bolj takšno matirano površino... lahko se pa po peskanju še spolira, potem se bo pa res lepo svetilo...
Uporabniški avatar
Niko
Novinec
 
Prispevkov: 30
Pridružen: Pe Okt 31, 2008 7:11 pm
Kraj: Strahinj
Avto: Polo 1.4 16V

Re: Kromiranje

OdgovorNapisal/-a ŽucMac dne Sr Jul 01, 2009 8:32 pm

Plastične dele se niklja, npr. kake kljukice za brisače ipd. v Dravljah niklja galvanizacija Žlindra (med pumpo in Porschejem), razlika med nikljanim in kromanim kovinskim kosom je tudi v odtenku, če postaviš enega zraven drugega, je kroman mal na plavo, nikljan pa mal na rumeno, ampak ni tako očitno.
“Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience.” - Mark Twain
Uporabniški avatar
ŽucMac
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 6697
Pridružen: Sr Feb 11, 2009 12:57 am

Re: Kromiranje

OdgovorNapisal/-a Hitri005 dne Sr Jul 01, 2009 9:06 pm

e super sam zanima me za koga ki to dela (zaenga že vemo ) pa še kako ceno bi me zanimal ki pa verjetno ni prav poceni :oops:
The Question Is What Is The Question
Uporabniški avatar
Hitri005
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 121
Pridružen: Po Mar 24, 2008 1:48 pm
Kraj: Dolenska
Avto: Ford Focus 1.8tdci, Zastava 101 Special

Re: Kromiranje

OdgovorNapisal/-a ŽucMac dne Sr Jul 01, 2009 9:11 pm

Aja, pa kromiranje pri bivši rejlistki v Štepanjskem naselju, Galvanizacija Romana Zrnec. Cene? Jeba, nimam pojma. Vzameš kos s seboj pa ti povejo glede na velikost in potrebno predpripravo.
“Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience.” - Mark Twain
Uporabniški avatar
ŽucMac
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 6697
Pridružen: Sr Feb 11, 2009 12:57 am

Re: Kromiranje

OdgovorNapisal/-a Tha Reel M dne Če Jul 02, 2009 4:57 pm

Niko,

rostfrej tut?
Samo potem pa mora bit nek poseben postopek, kej več veš o tem?

Lp
M
1J1 MK IV TDI & Scirocco GTX 16 V 88" -- > Me ON AIR http://www.livestream.com/scirocco
Uporabniški avatar
Tha Reel M
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 2652
Pridružen: So Maj 05, 2007 6:00 pm
Kraj: Ljubljana
Avto: Ja moj avto ja!

Re: Kromiranje

OdgovorNapisal/-a pocesnkII dne Če Jul 02, 2009 10:43 pm

kaj pa se da narediti z kosom npr sanke na pasatu so iz aluminija in so ze kromirane samo se je zacel luščit

p.s. ce kdo ve kako se dol vzamejo preden streho z flekso razrezem bi bil vesel.
Servis, diagnostika osebnih in tovornih vozil--->PM
Uporabniški avatar
pocesnkII
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 2761
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 8:39 pm
Kraj: Kamnik mi je predmestje
Avto: GTI VI KILLER->M5 touring

Re: Kromiranje

OdgovorNapisal/-a BOND 007 dne Če Jul 02, 2009 11:02 pm

pocesnkII napisal/-a:kaj pa se da narediti z kosom npr sanke na pasatu so iz aluminija in so ze kromirane samo se je zacel luščit

p.s. ce kdo ve kako se dol vzamejo preden streho z flekso razrezem bi bil vesel.


sicer za passata 3c... pomagalo ti bo pa le :wink:
http://www.passat3c.info/cms_neu/index.php?page=154
My name is Bond. James Bond. 8)
Uporabniški avatar
BOND 007
Na skrivaj vozi Aston Martina
 
Prispevkov: 2489
Pridružen: Če Feb 16, 2006 8:16 pm
Kraj: Forme, Velenje
Avto: '09 Passat TDI, '90 GTI 8V

Re: Kromiranje

OdgovorNapisal/-a Tha Reel M dne Pe Jul 03, 2009 11:06 am

pocesnkII napisal/-a:kaj pa se da narediti z kosom npr sanke na pasatu so iz aluminija in so ze kromirane samo se je zacel luščit

p.s. ce kdo ve kako se dol vzamejo preden streho z flekso razrezem bi bil vesel.


sanke so najverjetneje eloksiranem nisem pa 100% preprican
če boš rabi koga za eloksacijo imam kolega...

Lp
M
1J1 MK IV TDI & Scirocco GTX 16 V 88" -- > Me ON AIR http://www.livestream.com/scirocco
Uporabniški avatar
Tha Reel M
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 2652
Pridružen: So Maj 05, 2007 6:00 pm
Kraj: Ljubljana
Avto: Ja moj avto ja!

Re: Kromiranje

OdgovorNapisal/-a Niko dne Pe Jul 03, 2009 1:45 pm

Tha Reel M napisal/-a:Niko,

rostfrej tut?
Samo potem pa mora bit nek poseben postopek, kej več veš o tem?

Lp
M


Jah sej rostfrej je ubistvu jeklo s precejšno vsebnostjo legirnih elementov oz. kar kroma in nekaj niklja... (ne bom preveč bluzil ker v temu nisem ravno "doma" :wink: ) tako da ne vem zakaj bi bil problem...

Če te pa zanima več, ti pa predlagam da pokličeš Hartchrom Rendulič pa ti bodo točno razložili kako pa kaj... saj bi rekel da bom jaz prašal, pa vem da bom pozabil :wink:
Uporabniški avatar
Niko
Novinec
 
Prispevkov: 30
Pridružen: Pe Okt 31, 2008 7:11 pm
Kraj: Strahinj
Avto: Polo 1.4 16V

Re: Kromiranje

OdgovorNapisal/-a Tha Reel M dne Ne Jul 05, 2009 12:18 pm

Niko napisal/-a:
Tha Reel M napisal/-a:Niko,

rostfrej tut?
Samo potem pa mora bit nek poseben postopek, kej več veš o tem?

Lp
M


Jah sej rostfrej je ubistvu jeklo s precejšno vsebnostjo legirnih elementov oz. kar kroma in nekaj niklja... (ne bom preveč bluzil ker v temu nisem ravno "doma" :wink: ) tako da ne vem zakaj bi bil problem...

Če te pa zanima več, ti pa predlagam da pokličeš Hartchrom Rendulič pa ti bodo točno razložili kako pa kaj... saj bi rekel da bom jaz prašal, pa vem da bom pozabil :wink:


fora je v tem, da sm dal nekaj kar je blo iz RF pocinkat, pa je lepo gladko dol odpadlo. Mogoči bi vroče cinkanje prijelo.

LP
M
1J1 MK IV TDI & Scirocco GTX 16 V 88" -- > Me ON AIR http://www.livestream.com/scirocco
Uporabniški avatar
Tha Reel M
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 2652
Pridružen: So Maj 05, 2007 6:00 pm
Kraj: Ljubljana
Avto: Ja moj avto ja!

Re: Kromiranje

OdgovorNapisal/-a ŽucMac dne Ne Jul 05, 2009 3:24 pm

Rostfrei spoliraš v nulo, pa je. Zelo hvaležen materijal, po poliranju ne vidiš niti kje so bili različni deli skupaj zvarjeni.
Ne rabiš kromat.
“Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience.” - Mark Twain
Uporabniški avatar
ŽucMac
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 6697
Pridružen: Sr Feb 11, 2009 12:57 am

Re: Kromiranje

OdgovorNapisal/-a Marcel dne To Jul 07, 2009 3:29 pm

Res je! Na čolnih in podobnih zadevah je ves rostfraj sam poliran in zgleda kot krom.
naj bo pes auto al pa motor Nemc more bit!!!
MULTIVAN T4 VR6
AUDI 100 C3 (1986) (RIP)
VW HROŠČ (1975)
JAWA 350 ČZ
Uporabniški avatar
Marcel
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 1604
Pridružen: Ne Avg 19, 2007 12:19 pm
Kraj: Celje

Re: Kromiranje

OdgovorNapisal/-a Tha Reel M dne To Jul 07, 2009 5:55 pm

Marcel napisal/-a:Res je! Na čolnih in podobnih zadevah je ves rostfraj sam poliran in zgleda kot krom.


"Rostfrei spoliraš v nulo, pa je. Zelo hvaležen materijal, po poliranju ne vidiš niti kje so bili različni deli skupaj zvarjeni.
Ne rabiš kromat."

to mi je vse jasno...

LP
M
1J1 MK IV TDI & Scirocco GTX 16 V 88" -- > Me ON AIR http://www.livestream.com/scirocco
Uporabniški avatar
Tha Reel M
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 2652
Pridružen: So Maj 05, 2007 6:00 pm
Kraj: Ljubljana
Avto: Ja moj avto ja!

Re: Kromiranje

OdgovorNapisal/-a pocesnkII dne So Mar 13, 2010 9:07 am

kaj je potrebno storiti z idelkom preden ga damo kromirat, ce je recimo predhodno ze gor stari krom in se mal lušči.
a za te zadeve poskrbijo ze v krominarnici. [smilie=biggrin.gif]
Servis, diagnostika osebnih in tovornih vozil--->PM
Uporabniški avatar
pocesnkII
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 2761
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 8:39 pm
Kraj: Kamnik mi je predmestje
Avto: GTI VI KILLER->M5 touring

Re: Kromiranje

OdgovorNapisal/-a fritz dne So Mar 13, 2010 6:09 pm

zadevo je potrebno razkromirat, samega postopkane poznam, potem je potrebno obdelovanec na novo spolirat,
nato gre v proces kromiranja, s predhodnim bakrenjem...

a za te zadeve poskrbijo ze v krominarnici.


seveda. za ustrezno protiplacilo :D
Uporabniški avatar
fritz
Wheel whore
 
Prispevkov: 13403
Pridružen: Sr Jan 25, 2006 10:52 pm
Kraj: tanajtabujsiklima
Avto: Golf Rallye G60

Re: Kromiranje

OdgovorNapisal/-a jinx82 dne So Mar 13, 2010 10:39 pm

pocesnkII napisal/-a:kaj je potrebno storiti z idelkom preden ga damo kromirat, ce je recimo predhodno ze gor stari krom in se mal lušči.
a za te zadeve poskrbijo ze v krominarnici. [smilie=biggrin.gif]



Edina opcija v tem primeru je, da del razkromiraš in potem ponovno začneš z brušenjem in poliranjem, da ga pripraviš v prvotno stanje...
Uporabniški avatar
jinx82
Mati bwožja
 
Prispevkov: 12580
Pridružen: To Jan 24, 2006 11:57 pm

Re: Kromiranje

OdgovorNapisal/-a pocesnkII dne Po Mar 15, 2010 7:57 pm

jinx82 napisal/-a:
pocesnkII napisal/-a:kaj je potrebno storiti z idelkom preden ga damo kromirat, ce je recimo predhodno ze gor stari krom in se mal lušči.
a za te zadeve poskrbijo ze v krominarnici. [smilie=biggrin.gif]



Edina opcija v tem primeru je, da del razkromiraš in potem ponovno začneš z brušenjem in poliranjem, da ga pripraviš v prvotno stanje...

a pa je zadevo pametno dati v peskanje in nato nevem kako naprej [smilie=zeppelin.gif] [smilie=blink.gif]
Servis, diagnostika osebnih in tovornih vozil--->PM
Uporabniški avatar
pocesnkII
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 2761
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 8:39 pm
Kraj: Kamnik mi je predmestje
Avto: GTI VI KILLER->M5 touring

Re: Kromiranje

OdgovorNapisal/-a jinx82 dne Po Mar 15, 2010 8:30 pm

Ni pametno, ker je krom precej trd in boš imel potem zaradi grobega granulata pri peskanju, probleme pri brušenju in poliranju, ker bo potrebno površino nazaj zgladit :wink:

Razkormat del je zelo enostavni in hitro in še blazinioce na prstih ti bodo hvaležne, strošek pa je zanemarljiv.
Uporabniški avatar
jinx82
Mati bwožja
 
Prispevkov: 12580
Pridružen: To Jan 24, 2006 11:57 pm

Re: Kromiranje

OdgovorNapisal/-a pocesnkII dne Po Mar 15, 2010 9:23 pm

jinx82 napisal/-a:Ni pametno, ker je krom precej trd in boš imel potem zaradi grobega granulata pri peskanju, probleme pri brušenju in poliranju, ker bo potrebno površino nazaj zgladit :wink:

Razkormat del je zelo enostavni in hitro in še blazinioce na prstih ti bodo hvaležne, strošek pa je zanemarljiv.

se pravi da bomo meli spet šmergel party. kolk pa morm to zgladit do nekje 800 -1000 granulacije, a morm se spolirat.
Servis, diagnostika osebnih in tovornih vozil--->PM
Uporabniški avatar
pocesnkII
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 2761
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 8:39 pm
Kraj: Kamnik mi je predmestje
Avto: GTI VI KILLER->M5 touring

Re: Kromiranje

OdgovorNapisal/-a jinx82 dne Po Mar 15, 2010 9:44 pm

Bol ko zgladis boljse je, ampak nma koncu je treba vedno spolirat v 'špegu'. Ker kromiranje je ubistvu sam 'foto' spoliranja oz. po domače povedano, kolkor boš dobro spoliral tolko bo potem korm sijajen :wink:
Uporabniški avatar
jinx82
Mati bwožja
 
Prispevkov: 12580
Pridružen: To Jan 24, 2006 11:57 pm

Re: Kromiranje

OdgovorNapisal/-a pocesnkII dne Sr Mar 17, 2010 10:38 pm

no danes sem klicu v Galmo v radomljah in so me takorekoc odslovili z nasmehom na obrazu. pravi model da so enkrat ze popravljali sanke nekomu in da zadeva ni dobr izpadla in se je isto kot meni zacela luščit.

zdej kaj svetujete, ni se mi problem zapeljat (zdej ko imam osebnega šoferja [smilie=auto.gif] ) tut kam vn kot iz kamnika, sam da bo zadeva dobro narejene
Servis, diagnostika osebnih in tovornih vozil--->PM
Uporabniški avatar
pocesnkII
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 2761
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 8:39 pm
Kraj: Kamnik mi je predmestje
Avto: GTI VI KILLER->M5 touring

Re: Kromiranje

OdgovorNapisal/-a jinx82 dne Sr Mar 17, 2010 11:54 pm

Nisem zasledil ...ampak iz kakega materiala so sanke?
Uporabniški avatar
jinx82
Mati bwožja
 
Prispevkov: 12580
Pridružen: To Jan 24, 2006 11:57 pm

Re: Kromiranje

OdgovorNapisal/-a ŽucMac dne Če Mar 18, 2010 4:14 am

Čakaj, a niso sanke v osnovi iz aluminija ?
Tukaj ni kaj kromat.

:wink:
“Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience.” - Mark Twain
Uporabniški avatar
ŽucMac
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 6697
Pridružen: Sr Feb 11, 2009 12:57 am

Re: Kromiranje

OdgovorNapisal/-a pocesnkII dne Če Mar 18, 2010 9:42 am

ja sanke so oz aluminija

kaj je pa pol zaena zadeva sedaj gor ce se neda kromat.
Servis, diagnostika osebnih in tovornih vozil--->PM
Uporabniški avatar
pocesnkII
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 2761
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 8:39 pm
Kraj: Kamnik mi je predmestje
Avto: GTI VI KILLER->M5 touring

Naslednja

Vrni se na Material in storitve

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov